Warszawska formacja Pale Mannequin nagrała swój drugi studyjny album. W formie fizycznej jeszcze staranniej wydany niż debiut. Intryguje okładka autorstwa Mateusza Twardocha – Sienkiewicza. Tym razem jest zdecydowanie barwniejsza, wręcz kwiecista. Tytuł może kojarzyć się z „Color Of Spring” grupy Talk Talk. W sumie taka nazwa również oddawałaby ducha tej płyty. Wiosna to dobra pora na przyswajanie takich dźwięków. Wiosna jednak nie zawsze bywa pogodna, podobnie jak muzyka Pale Mannequin.

W kwestii klimatu, nowy album jest zdecydowanie bardziej różnorodny, od stonowanego, bardziej melancholijnego, debiutanckiego, wydanego dwa lata wcześniej „Patters In Parallels”. Choć płyta rozpoczyna się zgodnie z tytułem „The Sleeper”, jeszcze spokojnie i sennie, to bardziej dynamicznych i barwniejszych fragmentów tutaj nie brakuje, o czym świadczy chociażby bardzo melodyjny „Most Favourite Trap”, czy zdecydowanie ostrzejsza „Inertia”. Wręcz metalowy impet „Inertii”, w kolejnej fazie łagodnieje. Na uwagę zasługują ciekawe harmonie wokalne w końcówce. Wśród wyróżniających się utworów wymieniłbym również „Inkblot”, z nośnymi gitarami, przyjemnymi solówkami i wyjątkowo wpadającym w ucho wokalem. Najdłuższym fragmentem płyty jest prawie jedenastominutowa, tytułowa kompozycja „Colours of Continuity”. Dzieje się tutaj bardzo dużo. Delikatny akustyczny wstęp, jak w „Wasteland” Riverside. Żar gitarowych solówek jakby pobudzał ten utwór, do wręcz metalowego apogeum, w którym znalazło się nawet miejsce na growl! W dalszej fazie zamiast wokali, mamy również mówione monologi. Płytę wieńczy ciekawy „In Mono” z efektami jakby przewijanej w szybszym tempie taśmy magnetofonowej.

„Patters In Parallels”, był bardzo obiecującym debiutem. W „Colours of Continuity” słychać jednak duży progres, jaki zespół poczynił w kwestii muzycznej. Jeżeli warszawska formacja w takim tempie będzie się rozwijać, globalne około progresywne salony, staną dla nich otworem.

Score: 8,5/10

Reviewer: Marek Toma

Date: 21.06.2021

Direct Link: https://www.rockarea.pl/recenzje/pale-mannequin-2021-colours-of-continuity


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *