„TOŃ” – pod tym tytułem kryje się najnowszy mini album warszawskiej formacji Pale Mannequin, który z jednej strony kontynuuje sobą artystyczną ścieżkę tego zespołu, ale z drugiej zaskakuje zdecydowanie bardziej energicznym i żywiołowym ujęciem progresywnego rocka, przeplatanego elementami cięższego, około metalowego brzmienia.

Tomasz Izdebski (wokal, gitary, syntezator), Grzegorz Mazur (wokal, gitary); Dariusz Goc (bas) i Jakub Łukowski (perkusja) – to właśnie ci artyści zaprosili nas do spotkania z intrygującą muzyką spod znaku progresywnego rocka i progresywnego metalu, na którą składają się bardzo wyraziste melodie, potężna porcja gitarowej i perkusyjnej energii oraz ciekawe i nierzadko zaskakujące połączenie tego, co mocne z tym, co przestrzenne i subtelne. Tak właśnie przedstawia się brzmienie tej płyty – spójnie, ale i wielowymiarowo.

Muzyki tej dopełnia wokal – nierzadko, rozłożony na dwa głosy, tj. Tomka Izdebskiego i Grześka Mazura, co z jednej strony zaskakuje, ale z drugiej nadaje tej wokalnej wymowie naprawdę czegoś interesującego, nowego, świetnie się sprawdzającego. Oczywiście dodam, że obaj Panowie śpiewają w tej rockowej konwencji naprawdę dobrze – i co ważne, po polsku. Teksty te opowiadają zaś o zatopieniu i zanurzenia w naszej ponurej rzeczywistości, z której co jakiś czas każdy z nas pragnie i próbuje się uwolnić. To dobre, inteligentne i niezwykle osobiste teksty.

Płytę otwiera niezwykle energiczny, tętniący rytmem, ciekawie zaaranżowany i zaskakujące zmianą formy w swojej melodyjnej końcówce – klimatyczny numer pt. “DZIEŃ BEZ MARZEŃ”.

Następna pozycja – “TY TAM, TO JA”, to już zdecydowanie cięższe, około metalowe klimaty, co znamionuje zarówno samo brzmienie, jak i wokal. To również znakomita porcja elektronicznego brzmienia, która nadaje całości bardzo niepokojącej wymowy.

Pod numer trzy kryje się zaś subtelna, łagodna, świetnie zaśpiewana i opatrzona poruszającym tekstem, ballada o tytule “NASPOJRZENIE” – w pierwszej części gitarowa, w drugiej oparta na długich, syntezatorowych partiach.

Całość wieńczy sobą piękna, niezwykle ekspresyjna na polu brzmienia i wokalu, jak i też opatrzona znakomitą, gitarową solówką w tle, tytułowa kompozycja pt. “TOŃ”.

Niniejsza EP-ka formacji Pale Mannequin, to pozycja intrygująca pod kątem brzmienia, wokalu i tekstów, która reprezentuje sobą w mej ocenie bardzo ciekawy pomysł tych artystów na ich dalszą, muzyczną drogę. Tak naprawdę jest to bowiem zapowiedź tego, co za chwilę nastąpi i co zapowiada się bardzo ciekawie. I z pewnością ten mini album usatysfakcjonuje sobą zarówno wszystkich fanów tego zespołu, jak i szeroko pojętą grupę miłośników dobrego, rockowo-metalowego grania w naszym kraju. Sięgnijcie po album „Toń” i zanurzcie się w nim na ten krótki, ale za to niezwykle intensywny czas.

 

Recenzent: Maciej Janiszyn

Data: 12.02.2023

Direct link: http://wyspa.fm/albumy/221080/ton